Programma 80 jaar vrijheid in Sliedrecht
In 2025 is het 80 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd en er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Dat herdenken we en dat vieren we. De gemeente Sliedrecht heeft alle activiteiten rondom 80 jaar vrijheid op een rijtje gezet. Alle activiteiten zijn gratis te bezoeken, tenzij anders vermeld.
Staat uw activiteit rondom 80 jaar vrijheid in Sliedrecht niet op deze pagina? Of ontbreekt er informatie? Mail dan naar j.den.toom@sliedrecht.nl
Aankomende of lopende activiteiten
Van zaterdag 5 april tot en met zaterdag 31 mei
Sliedrechts Museum, Kerkbuurt 99, Sliedrecht
Het Sliedrechts Museum presenteert een bijzondere tentoonstelling ter gelegenheid van 80 jaar vrijheid. De tentoonstelling neemt bezoekers mee naar de periode van de bevrijding en laat zien hoe deze historische gebeurtenis zich in Sliedrecht heeft voltrokken. Een bijzonder item in de tentoonstelling is een prachtige trouwjurk, die tijdens de oorlog werd gemaakt van parachutestof.
Voor kinderen is er een interactieve activiteit: een buttonmachine waarmee ze hun eigen ‘vrijheidsbutton’ kunnen maken. Daarnaast kunnen alle bezoekers hun persoonlijke visie op vrijheid op een stukje stof schrijven en deze bevestigen aan een nagemaakte houten trouwjurk.
Een ander bijzonder onderdeel van de tentoonstelling zijn de op film vastgelegde verhalen van mensen die de bevrijding zelf hebben meegemaakt. Deze verhalen bieden niet alleen een kijkje in hun ervaringen tijdens de oorlog, maar ook in de impact van de bevrijding op hun levens. Het zijn beelden die ons uitnodigen om stil te staan bij de waarde van vrijheid.
In mei wordt de tentoonstelling verder verrijkt met muzikale schilderijen die zijn gemaakt door de schooljeugd. Na een educatief programma in het museum zijn de kinderen aan de slag gegaan om hun ideeën over vrijheid vast te leggen in kunst. De mooiste schilderijen worden tentoongesteld in het museum.
Houd de media in de gaten voor de exacte data. Kijk voor meer informatie op www.sliedrechtsmuseum.nl.
Zondag 4 mei, van 18.00 tot 21.00 uur
Oorlogsmonument, Sliedrecht
Op zondag 4 mei 2025 herdenken wij allen – burgers en militairen – die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld zijn omgekomen of vermoord; zowel tijdens de Tweede Wereldoorlog en de koloniale oorlog in Indonesië, als in oorlogssituaties en bij vredesoperaties daarna. De Stichting Comité 4 en 5 mei Sliedrecht heeft het volgende programma bekendgemaakt:
18.00 uur: Vlaggen halfstok
19.20 uur: Verzamelen bij het Raadhuis van deelnemers aan de Stille Tocht naar het herdenkingsmonument aan de Stationsweg
19.43 uur: Aanvang van de Stille Tocht
19.58 uur: Taptoe
20.00 uur: Twee minuten stilte
20.02 uur: Twee coupletten van het Wilhelmus
Gevolgd door:
- toespraak burgemeester Jan de Vries
- gevolgd door kransleggingen en het plaatsen van bloemen door leerlingen van de Sliedrechtse scholen bij het monument
- voordrachten door een lid van de Stichting Dijksynagoge, een leerling van het Griendencollege en een leerling van één van de basisscholen
- de herdenking wordt besloten met een eresaluut door de veteranen
Voorafgaand aan en tijdens de herdenking wordt door de leden van de Muziekvereniging Crescendo koraalmuziek ten gehore gebracht.
Na afloop van de plechtigheid is er in de recreatiezaal van Waardeburgh (Zorgcentrum Overslydrecht) voor de deelnemers aan de Stille Tocht een kopje koffie.
Indien u deel wenst te nemen aan de kransleggingen dient u zich vóór donderdag 1 mei 2025 aan te melden bij het bestuurssecretariaat van de gemeente Sliedrecht. Dat kan door te mailen naar bestuurssecretariaat@sliedrecht.nl.
Tevens verzoekt de Stichting Comité 4 en 5 mei Sliedrecht alle bezoekers van de dodenherdenking om een vloeiende doorstroom van de kransleggingen in acht te nemen.
Burgemeester Jan de Vries houdt een toespraak tijdens dodenherdenking op 4 mei 2024.
Maandag 5 mei, van 10.00 tot 00.00 uur
Sliedrecht
Op maandag 5 mei 2025 vieren we onze vrijheid. De Stichting Comité 4 en 5 mei Sliedrecht heeft het volgende programma bekendgemaakt:
Ochtendprogramma
10.00 tot 12.00 uur: Bevrijdingsmaaltijd bij het Raadhuis, inclusief Memorial flight (historische vliegtuigjes). Burgemeester Jan de Vries opent om 10.00 uur de Bevrijdingsmaaltijd met een toost (volgens protocol van het Nationaal Comité 4 en 5 mei) en hij ontvangt de estafettelopers. (klik hier voor meer informatie over de Bevrijdingsmaaltijd)
10.00 tot 17.00 uur: Kinderactiviteiten voor de jeugd t/m 12 jaar: op het Dr. Langeveldplein staat voor de jeugd een draaimolen, springkussen, glijbaan etc tot hun beschikking.
10.00 uur: Aankomst estafette lopers met bevrijdingsvuur
10.00 uur: aansteken bevrijdingsvuur
Bevrijdingsvaartocht
13.00 tot 16.00 uur Bevrijdingsvaartocht (klik hier voor informatie over kaartjes)
Dr. Langeveldplein
14.00 tot 17.00 uur: Brandweerbus rijdt rond
15.00 tot 17.00 uur: Schmincken
15.00 tot 17.00 uur: Ballonnen clown
Muziektent
11.30 tot 13.00 uur: Jan Pak de Leuning
14.00 tot 15.00 uur: Crescendo (soundcheck 13.30 uur)
15.00 tot 16.00 uur: DJ
16.00 tot 17.00 uur: Bigband Blast! met Franklin Brown (soundcheck 15.30 uur)
17.00 tot 19.00 uur: DJ
MFA Elektra
14.00 tot 15.00 uur: Vrijheidscollege met Peter Kwint (klik hier voor meer informatie)
Avondprogramma op het Dr Langeveldplein
19.00 tot 20.00 uur: Whisigar (soundcheck 18.30 uur)
20.00 tot 22.00 uur: DJ
22.00 uur: Grandioos vuurwerkspektakel (onder voorbehoud van inspecties die dag door autoriteiten op het gebied van de Natuurbeschermingswet en de Flora- en Faunawet) vanaf het parkeerdek van het gemeentekantoor
22.20 tot 00.00 uur: Bevrijdingsbal in de Muziektent met Cherry and the sugarstuds
Woensdag 7 mei
Pand ‘De Wilgenhorst’, Molendijk 16, Sliedrecht
De Stichting Liniecrossers organiseerst op woensdag 7 mei en woensdag 14 mei, in samenwerking met het Sliedrechts Museum, bezoeken aan de herdenkingsruimte voor de Albrecht Liniecrossers. Deze ruimte bevindt zich in het pand ‘De Wilgenhorst’ aan de Molendijk 16. Tijdens het bezoek worden een paar films vertoond en vertelt Ab van Gool, zoon van een van de liniecrossers, het verhaal van deze bijzondere verzetsstrijders.
De Stichting Liniecrossers heeft als doel de nagedachtenis van de crossers levend te houden. Zij brachten in de laatste maanden van de oorlog, toen Zuid-Nederland al bevrijd was, in kano’s militaire berichten en personen van bezet naar bevrijd gebied. Op de terugweg namen ze voedsel en medicijnen mee.
Jaarlijks worden de liniecrossers herdacht tijdens de adoptie-overdracht van het Crossline Monument op het Albrechtplein. Dit jaar gebeurt dat op 16 april van 10.00 – 12.00 uur.
Voor de bezoeken kunt u zich intekenen via het formulier dat in de expositieruimte van het Sliedrechts Museum ligt, of via de mail: info@sliedrechtsmuseum.nl
Woensdag 14 mei
Pand ‘De Wilgenhorst’, Molendijk 16, Sliedrecht
De Stichting Liniecrossers organiseerst op woensdag 7 mei en woensdag 14 mei, in samenwerking met het Sliedrechts Museum, bezoeken aan de herdenkingsruimte voor de Albrecht Liniecrossers. Deze ruimte bevindt zich in het pand ‘De Wilgenhorst’ aan de Molendijk 16. Tijdens het bezoek worden een paar films vertoond en vertelt Ab van Gool, zoon van een van de liniecrossers, het verhaal van deze bijzondere verzetsstrijders.
De Stichting Liniecrossers heeft als doel de nagedachtenis van de crossers levend te houden. Zij brachten in de laatste maanden van de oorlog, toen Zuid-Nederland al bevrijd was, in kano’s militaire berichten en personen van bezet naar bevrijd gebied. Op de terugweg namen ze voedsel en medicijnen mee.
Jaarlijks worden de liniecrossers herdacht tijdens de adoptie-overdracht van het Crossline Monument op het Albrechtplein. Dit jaar gebeurt dat op 16 april van 10.00 – 12.00 uur.
Voor de bezoeken kunt u zich intekenen via het formulier dat in de expositieruimte van het Sliedrechts Museum ligt, of via de mail: info@sliedrechtsmuseum.nl
Donderdag 15 mei om 20.00 uur
De Voorhof van de Protestantse Gemeente Sliedrecht, Middeldiepstraat 6, Sliedrecht
De Stichting Struikelstenen Sliedrecht organiseert een bijeenkomst met sprekers en lezingen ter gelegenheid van het leggen van de laatste twee struikelstenen in Sliedrecht op vrijdag 16 mei 2025.
Vrijdag 16 mei van 10.00 tot 12.00 uur
Adriaan Volkersingel, Sliedrecht
Herdenking bij en adoptie van het monument voor de Merwedegijzelaars. Met onder meer toespraken van burgemeester Jan de Vries en basisschoolkinderen. De leerlingen van groep 7 van basisschool Anne de Vries, locatie Baanhoek West adopteren het monument dit jaar.
Vrijdag 16 mei om 14.00 uur
- Locatie nog niet bekend -
De laatste twee Sliedrechtse struikelstenen worden op 16 mei om 14.00 uur (onder voorbehoud van juiste tijd) geplaatst. Het gaat om de stenen voor de Merwedegijzelaars Barend de Bruin en Cornelis de Rek. Kijk voor meer informatie op www.struikelstenensliedrecht.nl.
De Duitse kunstenaar en initiatiefnemer Gunter Demnig plaatste op maandag 7 oktober 2019 twaalf struikelstenen bij 'het droevigste huis van Sliedrecht'. (Foto: Suzanne Heikoop)
Woensdag 21 mei om 20.00 uur
Rivierdijk 51, Sliedrecht
De zoektocht van toneelschrijver en regisseur Hans van Hechten naar zijn joodse voorouders leidde naar slachtoffers van de Holocaust, omgebracht in Sobibor en Auschwitz. Hij verdiepte zich in de gruwelijke geschiedenis van één van hen. Dat leidde tot het schrijven van het hoorspel ‘Van over de rivieren’. Toegang: € 18,–. Reserveren is mogelijk per mail: info@dijksynagoge.nl
Kijk voor meer informatie op www.dijksynagoge.nl.
Vrijdag 15 augustus
De Stichting Comité 4 en 5 mei Sliedrecht organiseert op vrijdag 15 augustus 2025 een herdenking. Op 15 augustus 1945 capituleerde Japan en daarmee eindigde de Tweede Wereldoorlog. Meer informatie wordt later bekendgemaakt.
Woensdagavond 24 december om 17.00 uur
Begraafplaats Sliedrecht
De Stichting Comité 4 en 5 mei Sliedrecht plaatst ieder jaar op kerstavond om 17.00 uur lichtjes op oorlogsgraven op de begraafplaats van Sliedrecht.
Afgeronde activiteiten
Donderdag 10 april om 19.30 uur
Het Griendencollege, Professor Kamerlingh Onneslaan 109, Sliedrecht
Burgemeester Jan de Vries heeft op donderdagavond 10 april 2025 het eerste exemplaar ontvangen van de uitgave over 80 jaar bevrijding van het Historisch Platform Sliedrecht. De burgemeester sprak de aanwezigen toe. Zijn toespraak is hieronder te lezen.
Toespraak burgemeester Jan de Vries
In het voorjaar van 2024 werd aan het Historisch Platform Sliedrecht gevraagd een idee aan te leveren voor de herdenking van 80 jaar bevrijding (1945–2025) en hoe dit is ervaren. Het resulteerde in een bijzondere uitgave in boekvorm met verhalen van Sliedrechtse ooggetuigen die de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding hebben beleefd. Er zijn ook verhalen opgenomen van Sliedrechtse nabestaanden. Foto's van de bevrijding in Sliedrecht konden worden opgespoord en illustreren de uitgave.
Het Historisch Platform Sliedrecht is een samenwerkingsverband van de Stichting Sliedrechts Museum, de Genealogische Vereniging 'De Stamboom' en de Historische Vereniging Sliedrecht (HVS). De samenstellers van de uitgave danken de velen in Sliedrecht die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van dit boek. De gemeente Sliedrecht heeft de basis gelegd voor deze uitgave. Na 10 april zal bij alle Sliedrechtse woningen het boek bezorgd gaan worden, voor zo ver op de brievenbus de toegang hiervoor is aangeven.
De uitreiking vond plaats tijdens een ledenavond van de Historische Vereniging Sliedrecht (HVS) in de grote zaal van het Griendencollege, Professor Kamerlingh Onneslaan 109 in Sliedrecht. Op 10 april 2025 was het boek gratis verkrijgbaar voor leden van de HVS. Anderen waren welkom en betaalden €2,50.
Programma van 10 april
19:00 uur: Zaal open
19:30 tot 20:00 uur: Uitreiking eerste exemplaar en officieel moment
20:00 uur: Lezing door Ad van Liempt over het door hem geschreven boek 'De laatste dagen van kamp Vught'
Woensdag 16 april van 10.10 tot 12.00 uur
Albrechtplein, Sliedrecht
Leerlingen van groep 8 van basisschool Henri Dunant hebben op woensdagochtend 16 april 2025 het Crossline monument in Sliedrecht overgedragen aan de leerlingen van groep 7. Dankzij deze traditie blijft dit herdenkingsmonument in goede staat en worden de verhalen over de dappere Liniecrossers doorverteld.
Donderdag 17 april om 15.30 uur
Zwijnskade, Sliedrecht
Op de Zwijnskade, op de grens met Wijngaarden en Hardinxveld-Giessendam, stond in de Tweede Wereldoorlog een luchtwachtpost van de Duitse bezetter. De burgemeesters van Molenlanden, Hardinxveld-Giessendam en Sliedrecht hebben op donderdag 17 april 2025 een infobord ter herinnering hieraan. Het initiatief voor dit infobord komt van de Klankbordgroep Wijngaarden.
Zaterdag 19 april om 13.30 uur
Loes van Overeemlaan 19, Leusden
Burgemeester Jan de Vries heeft op zaterdagmiddag 19 april 2024 de herdenking bij Kamp Amersfoort bezocht. Samen met de burgemeesters van Altena en Hardinxveld-Giessendam legde hij een krans. Gedurende de Duitse bezetting hebben ongeveer 47.000 mensen in het kamp gevangen gezeten. Bij de razzia van 16 mei 1944 werden 589 jonge mannen uit Sliedrecht, Hardinxveld-Giessendam en Werkendam opgepakt en afgevoerd naar Kamp Amersfoort. Deze groep noemen we de Merwedegijzelaars. Een aantal mannen kwam nooit meer thuis.
De herdenking vond plaats in de buitenlucht bij Nationaal Monument Kamp Amersfoort aan de Loes van Overeemlaan 19 in Leusden. Het programma eindigde met een wandeling naar het oorlogsmonument De Stenen Man. Daar zijn bloemen gelegd. Aansluitend was er gelegenheid elkaar te ontmoeten in het museumcafé.
Woensdag 23 april om 20.00 uur
Rivierdijk 51, Sliedrecht
Op Jom Hasjoa vindt een indrukwekkende herdenking plaats in de Dijksynagoge in Sliedrecht. Tijdens Jom Hasjoa herdenken we op plechtige wijze de moord op de Joden uit Sliedrecht en Hardinxveld-Giessendam. Dit jaar zal Annelies van Mechelen een toespraak houden. Zij zal de aanwezigen meenemen naar de geschiedenis van haar eigen familie tijdens de donkere oorlogsjaren.
Tijdens onze jaarlijkse herdenking van de SJoa zal Eén van de vele verhalen die een gezicht geven aan de Sjoa, een bijzonder persoonlijk verhaal. Er is muziek en de namen worden voorgelezen door de burgemeesters van Sliedrecht en Hardinxveld-Giessendam. U bent van harte welkom om bij Jom Hasjoa aanwezig te zijn. Het bestuur van de Dijksynagoge verzoekt geintereesserden om zich hiervoor aan te melden per mail via info@dijksynagoge.nl
De Dijksynagoge aan de Rivierdijk 51 in Sliedrecht